Ako kúriť v školských zariadeniach zdravo a bezpečne? – Časť 1.

Ako kúriť v školských zariadeniach - časť 1Čas prázdnin sa blíži, vykurovacia sezóna sa zdá byť v nedohľadne, no opak je pravdou. Práve letné prázdniny sú totiž ideálnym obdobím na rekonštrukciu či modernizáciu školských zariadení bez obmedzenia bežnej prevádzky či ohrozenia zdravia všetkých účastníkov školského roka. Preto ak ste už uvažovali alebo ešte len máte v pláne, ako vylepšiť tepelný komfort vašej školy a zároveň investovať prostriedky efektívne, ponúkame vám návrh, ako na to.

Podporte imunitu školopovinných detí vhodným spôsobom

Rekonštrukcia či modernizácia akéhokoľvek zariadenia je vždy krokom do budúcnosti. V prípade vykurovania väčšinou dlhodobej. Látať staré diery na potrubí či vymeniť len jeho časť je väčšinou neefektívnym zalepením aktuálneho stavu, ktoré žiaľ nerieši problém v jeho zárodku. A v prípade starého schátralého kúrenia je tých zárodkov väčšinou celkom dosť. Na škodu veci väčšinou choroboplodných, teda do veľkej miery ovplyvňujúcich zdravie vyrastajúcej generácie.
Infrakúrenie predstavuje moderný spôsob zabezpečenia tepelnej pohody s veľkým ohľadom na zdravotnú stránku a zároveň finančnú situáciu, ktorá v prípade školy nie je zanedbateľnou. Z pohľadu dlhodobého horizontu sa však táto investícia mnohonásobne vracia a to nielen v úsporách energie, ale hlavne zdravšej generácie s lepšou imunitou.

Zdravotné výhody infrapanelového vykurovania pre školy

1. Nezdravé prostredie v škole je minulosťou

Plesne, suchý vzduch, hluk, podchladený či prehriaty organizmus a mnohé iné neduhy ako výsledok nevhodného kúrenia nemajú vplyv len na fyzický komfort či psychickú rovnováhu, ale hlavne na zdravie osôb obývajúcich daný priestor. Dlhodobé vystavenie týmto nepriaznivým podmienkam si vypýta svoju daň v podobe podlomeného zdravia, často so skrytými účinkami, ktoré sa objavia po rokoch. Infrakúrenie vďaka optimálnemu ohrievaniu prostredia vhodne ohreje aj živé organizmy, čo má priaznivé účinky na ich zdravotný stav.

2. Školské kúrenie bez prachu

Infrakúrenie nie je sálavé kúrenie, ktoré svojím prúdením do priestoru víri prach v prípade nadmerného pohybu opätovne vírený ďalej, čím jeho kolobeh v zariadeniach s permanentnou dynamikou nikdy nekončí. A práve neustále sálanie prachových častíc je často dôvodom vzniku respiračných problémov od alergií po astmu objavujúcich sa žiaľ v čoraz nižšom veku a častejšom meradle. Zabrániť víreniu a podporiť poriadok nielen v škole, ale aj dýchacom systéme detí, môžete aj správnym kúrením, naisto infrakúrením. Založené na princípe ohrevu okolitých predmetov a prvkov v priestore infrakúrenie neohrieva vzduch, ktorý by cirkuloval, ale jednotlivé pevné plochy, ktoré následne teplo sálajú. Dlhodobo, bezpečne, bez extrémnych výkyvov teplôt medzi podlahou a stropom.

3. Tepelná pohoda pre hlavu i nohy

Sedavé zamestnanie či príprava naň v škole je zaručene spôsobom, ako si v priestore s tepelnou nepohodou zabezpečiť stuhnutie svalov a súvisiace bolesti, prechladnutie, nevhodné prúdenie krvi do končatín i mozgu a iné neduhy, ktoré školáci zaručene nepotrebujú, žiaľ dlhodobým zotrvaním v nevhodnom priestore ich nadobudnú skôr ako požadované vedomosti, dokonca aj s vplyvom na ne. Tu pomôže len jedno – vymeniť študijný priestor, alebo kúrenie. Infrapanely svojím pravidelnejším ohrevom priestoru zaistia, že nohy sú v pohodlnom teple, mozog v pracovnej aktivite a celý organizmus funguje efektívnejšie ako v prípade mrznúcich končatín a zaparenej hlavy.

4. Kolektívna imunita v škole na vzostupe

Zdravotne vhodným prostredím budujeme nielen zdravých jednotlivcov, ale i kolektívy, v ktorých je šírenie nežiaducich baktérií a vírusov najjednoduchším spôsobom pestovania epidémií. Dôverne známe stavy obzvlášť v premenlivom období, pri striedaní ročných období, v zime, ale pri podlomenej imunite už vlastne počas celého roka. Infrakúrenie svojimi vplyvmi na zdravotnú efektívnosť priestoru ovplyvňuje všetkých jeho účastníkov pozitívnym smerom, preto tendencia podpory kolektívnej imunity je v infra priestoroch zaručene vzostupná.

5. Lepšie študijné výsledky aj vďaka lepšej pohode

Byť v pohode znamená nielen lepšie zdravie, ale v nadväznosti naň i lepšie sústredenie, tak podstatné v prípade nasávania vedomostí. Pokiaľ deti nemajú vhodné prostredie, neustále im je zima či horúco, nečakajme od nich výkon na výbornú. Aby sa mohli plne venovať zadaným úlohám, potrebujú byť predsa vysporiadané s bežnými fyzikálnymi potrebami, až následne na to môžu budovať nadstavbu Maslovovej pyramídy.

S výpočtom sme ešte neskončili, sledujte nás aj naďalej, dozviete sa viac.

Comments are closed